Vydavateľstvo Tatran v súčasnosti pokračuje v zabehnutej tradícii a orientuje sa hlavne na beletriu. V každej tatranskej publikácii nájdete slogan :: knihy pre hodnotnejší život, ktorý sa stal naším krédom. Kvalita sa odráža nielen vo výbere kníh, ale aj v textovej a technickej úprave publikácií, vo výbere papiera a grafickom stvárnení. Našou pýchou je vydávanie ilustrovaných rozprávok, naposledy vyšlo kompletné vydanie Slovenských  rozprávok a povestí od Boženy Němcovej, ktoré dopĺňajú a obohacujú ilustrácie akademického maliara Igora Piačku. S plným nasadením sme pracovali aj na reedícii prvej tatranskej detskej knihy Maroško a Medko od M. A. Jerského. Kniha sa začala pripravovať v roku 1947 a ďalšie tri roky sa čakalo na práce známeho ilustrátora Jána Hálu, ktorý si natoľko cenil spoluprácu s Tatranom, že každú ilustráciu signoval. Maroško a Medko je príkladom skutočnej harmónie textu a maľby, aká by mala byť základom každej detskej knihy.

 

Reprezentatívnym titulom Tatranu je trojzväzkové vydanie Prostonárodných slovenských rozprávok s ilustráciami Martina Benku. Na tomto vydaní vyrástli celé generácie čitateľov a mnohé rozprávky sa stali námetom pre spisovateľov, hercov a režisérov. Prostonárodné slovenské rozprávky označili kritici za poklad Slovenska, pretože sa v nich odráža krása slovenčiny, skúsenosť našich predkov, víťazstvo dobra nad zlom a v neposlednom rade aj krása nášho ľudu v ilustráciách Martina Benku. Toto vydanie je ozdobou každej knižnice.

 

V poslednom čase sa nám darí spolupracovať s viacerými známymi svetovými autormi. Spomeniem len najvýznamnejších a najpredávanejších, medzi ktorých nesporne patrí Ken Follett. Jeho megaúspešný román Piliere zeme mu získal povesť autora historických epopejí, ako je napríklad jeho trilógia Pád titanov, Zima sveta a Prah večnosti. Folletove materské vydavateľstvá netrpezlivo očakávajú každý jeho nový historický román. Rovnakou stálicou v našom vydavateľstve je aj George R. R. Martin a jeho sága Hry o tróny. Vynikajúci preklad jeho diela mu zabezpečil obrovský fanklub aj na Slovensku. Do nášho portfólia patrí aj Lucinda Rileyová, ktorej sága Sedem sestier zaujala bohatosťou a zvratmi deja, kultivovaným jazykom a čarom dobrodružstiev siahajúcich do ďalekej minulosti.

 

V našom vydavateľstve nechýbajú ani detektívky a trilery, najmä diela kultového Sebastiana Fitzeka, kráľovnej nemeckej detektívky Nele Neuhausovej alebo Austrálčanov Jane Harperovej a Christiana Whitea. V neposlednom rade priťahujú pozornosť historické detektívky švédskeho autora Niklasa Natta och Daga. Myslíme aj na najmenších čitateľov. Knižka Chlapec, krtko, líška a kôň si v dnešných pohnutých časoch nájde cestu do duše a presvedčí malého človiečika, že svet je napriek všetkému v poriadku. Je to príbeh o priateľstve, živote a dôležitosti citu, ktorý nazývame láskavosťou.

 

Publikáciami o duševnom a fyzickom zdraví sa usilujeme prispieť k pohode našich čitateľov. V knižnej sérii Medicínske médium si záujemca nájde cestu k liečivej očiste. Autor Anthony Williams sa usiluje diagnostikovať a pomenovať zdravotný problém a ponúknuť alternatívne riešenie. Z tejto oblasti spomenieme ešte publikácie Nepodľahnite alzheimeru od uznávaného odborníka Dala E. Bredesena, Liečivá sila esenciálnych olejov od Erica Zielinskeho alebo Meditácia pre nervóznych skeptikov od Dana Harrisa.

 

Vážime si aj súčasných slovenských autorov, usilujeme sa vyhľadávať nové  talenty, poskytnúť im priestor a vydať ich diela. U nás vykročil po spisovateľskej dráhe Maroš Hečko, Ondrej Štefánik, Mark Verin, Zuzka Slaninka, Terézia Šimová, Marek Boško, Peter Kijaba a mnohí ďalší.

 

Ku každej knihe pristupujeme individuálne, aby sme vyzdvihli jej jedinečnosť a čo najlepšie ju prezentovali. Za sedemdesiatpäť rokov svojej činnosti získalo vydavateľstvo množstvo ocenení v oblasti pôvodnej, prekladovej či umeleckej literatúry. Za všetky by som spomenula dve: v roku 1972 sme získali Zlatého orla z Nice za najkrajšiu knihu – bolo to vydanie Aristofanovej Lysistraty, ktorú ilustroval Miroslav Cipár. V roku 2017 nás veľmi potešilo, keď sa Ondrej Štefánik s titulom Som Paula stal víťazom prestížneho ocenenia Anasoft Litera pre autora pôvodného slovenského diela.

Back to Top